دسته بندی

دسته بندی

محصولات ویژه

چند ترفند برای افزایش سرعت اسمارت فون های ایفون و بهبود شارژدهی

مقدمه

آیفون های اپل عموما از نظر سرعت عملکرد گوشی های کندی نیستند و کاربران آن ها همیشه مدعی می‌شوند که سرعت عملکرد خوب اصلی ترین دلیل و مزیت آیفون ها در مقایسه با اغلب گوشی های اندرویدی است. درست است که آیفون های اپل به دلیل سخت افزاری قدرتمند و سیستم عامل اختصاصی و بهینه سرعت عمل مطلوبی دارند، اما اینکه هیچوقت دچار کندی عملکرد نمی‌شوند درست نیست چون هر گوشی هرچقدر هم که قدرتمند باشد، گاها بنا به دلایل خاص با کند شدن عملکرد رو به رو خواهد شد.

ارتباط افزایش سرعت آیفون و کاهش مصرف شارژ باتری

اما شاید این سوال در ذهنتان به وجود آمده باشد که افزایش سرعت آیفون چگونه می‌تواند منجر به کاهش مصرف شارژ باتری شود؟ پاسخ بسیار ساده است! اغلب ترفندهایی که با استفاده از آن ها می‌توانید سرعت عملکرد آیفون را افزایش داد منجر به کاهش بار روی گوشی می‌شوند و این کاهش بار و حجم اطلاعاتی که باید توسط آیفون آنالیز شوند خود به خود منجر به کاهش مصرف انرژی و شارژ باتری خواهند شد. بنابراین شما با ترفندهای افزایش سرعت آیفون می‌توانید یک تیر و دو نشان بزنید و در عین حال شارژدهی آیفونتان را تقویت کنید. البته همیشه تمام روش هایی که از آن ها برای افزایش سرعت عملکرد آیفون ها استفاده می‌شود مستقیما منجر به کاهش مصرف شارژ باتری نخواهند شد اما اغلب این روش ها مستقیما روی کاهش مصرف شارژ باتری موثر هستند

روش اول: خالی کردن حافظه آیفون

خالی کردن حافظه آیفون و ایجاد فضای ذخیره سازی بیشتر در گوشی یکی از بهترین و موثرترین روش هایی است که می‌تواند با هدف افزایش سرعت عملکرد گوشی مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که حجم اطلاعات ذخیره شده در آیفون افزایش پیدا کنند و حافظه گوشی رو به سمت پر شدن پیش برود، به تدریج سرعت عملکرد دستگاه کاهش پیدا می‌کند بنابراین با خالی کردن حافظه گوشی می‌توانید شاهد افزایش سرعت آیفون باشید. مشکل پر شدن زود هنگام حافظه آیفون بیشتر در مدل های مجهز به حافظه 16 گیگابایتی این گوشی رخ می‌دهد و کاربران این آیفون ها باید همیشه و در بازه های زمانی مشخص حافظه گوشی خودشان را خالی کنند.به منظور خالی کردن حافظه آیفون خود کافیست مسیر زیر را دنبال کنید:
وارد بخش تنظیمات یا همان Settings شوید.
گزینه General را انتخاب کنید.
گزینه iPhone Storage را انتخاب کنید.
با طی کردن مراحل فوق شاهد ارائه جزئیات و وضعیت حافظه داخلی آیفون خواهید بود. از لیست پایین صفحه اپلیکیشن ها و بخش هایی که حجم زیادی از حافظه گوشی توسط آن ها اشغال شده را شناسایی و با روش های مختلف مثل حذف آن ها یا انتقال داده هایشان به کامپیوتر و غیره حافظه گوشی را خالی نمایید. خالی کردن حافظه در هر گوشی می‌تواند بهترین ترفند برای افزایش سرعت عملکرد دستگاه باشد. در نظر داشته باشید که انتقال عکس ها و ویدئوهایی که با دوربین آیفون ضبط کرده‌اید به کامپیوتر و غیره هم می‌تواند یکی دیگر از روش های خالی کردن حافظه آیفون و افزایش سرعت عملکرد آن باشد.

روش دوم: کاهش حجم عکس های آیفوندر آیفون های اپل گزینه‌ای تحت عنوان Optimize iPhone Storage را برای عکس ها ارائه کرده که با فعالسازی آن حجم عکس هایی که در حافظه آیفون ذخیره می‌شوند کاهش پیدا می‌کند. اگر اهل عکسبرداری با دوربین گوشی هستید، فعالسازی این ویژگی کمک به سزایی به شما خواهد کرد و به شدت در کاهش حجم اطلاعاتی که در دستگاه ذخیره می‌شوند و در نتیجه افزایش سرعت آیفون موثر خواهد بود. اما چطور قابلیت مذکور را فعال کنیم؟ بدین منظور مراحل زیر را طی کنید:
 
وارد بخش Settings شوید.
گزینه Photos & Camera را انتخاب کنید.
گزینه Optimize iPhone Storage را انتخاب و فعال نمایید.
به همین سادگی قابلیت مذکور در آیفونتان فعال می‌شود و از این پس عکس هایی که توسط دوربین گوشی ضبط می‌کنید و در آیفون ذخیره خواهید کرد بهینه سازی شده و حجم آن ها پیش از ذخیره سازی تقلیل می‌یابند که این امر خود به خود منجر به افزایش سرعت آیفون در طولانی مدت خواهد شد.

روش سوم: غیر فعالسازی قابلیت Raise to Wake Up

قابلیت Raise to Wake Up قابلیتی است که به موجب آن حالتی در آیفون ایجاد خواهد شد که با گرفتن گوشی در مقابل صورتتان صفحه نمایش آن به طور خودکار روشن می‌شود. برای مثال زمانی که گوشی را از روی میز بر می‌دارید و جلوی خود می‌گیرید، صفحه نمایش آن به طور خودکار روشن می‌شود. این ویژگی شاید جالب به نظر برسد اما در برخی شرایط منجر به بیهوده روشن شدن نمایشگر گوشی می‌شود که این مسئله منجر به مصرف شارژ باتری خواهد شد. همچنین فعال بودن این ویژگی به شکل بسیار ناچیز بر روی سرعت عملکرد آیفون هم تاثیر می‌گذارد چون پردازنده گوشی را درگیر خواهد کرد.
بنابراین با غیرفعالسازی قابلیت مذکور هم می‌توانید به نوعی سرعت عملکرد آیفون خود را افزایش داده و در سمت مقابل میزان مصرف شارژ باتری دستگاه را کاهش دهید. برای غیر فعال کردن قابلیت Raise to Wake Up آیفون خود کافیست به شرح زیر عمل کنید:
 
وارد بخش Settings شوید.
گزینه Display & Brightness را انتخاب کنید.
گزینه Raise to Wake Up را غیر فعال نمایید.
بدین ترتیب قابلیت مذکور در آیفون شما غیر فعال می‌شود و دیگر شاهد روشن شدن خودکار صفحه نمایش گوشی و مصرف بیهوده شارژ باتری و درگیر شدن پردازنده آن نخواهید بود.

روش چهارم: کاهش تعداد ویجت هابا استقبال کاربران از ویجت ها در سیستم عامل اندروید، اپل متوجه شد که باید جای خالی این قابلیت را در سیستم عامل iOS پر کند. در iOS 10 و iOS 11 امکان اضافه کردن پیشرفته‌تر ویجت ها به این سیستم عامل اضافه شد. اما ویجت ها علیرغم اینکه زیبا هستند و در برخی شرایط بسیار کاربردی خواهند بود، می‌توانند منجر به کند شدن گوشی و افزایش مصرف شارژ باتری شوند. بنابراین همیشه سعی کنید کمترین تعداد ممکن ویجت ها را در آیفونتان اضافه کنید تا بدین ترتیب افزایش سرعت آیفون به بهترین شکل ممکن انجام شود.
 
فراموش نکنید که ویجت ها برای آپدیت نگه داشتن اطلاعات خود دائما در پس زمینه گوشی در حال رد و بدل اطلاعات هستند و حتی خیلی از ویجت ها مستقیما از اینترنت گوشی برای انجام این کار استفاده می‌کنند. بنابراین اگر به ویجت ها توجه نکنید حتی ممکن است شاهد افزایش مصرف بسته های اینترنت خودتان هم باشید. بنابراین غیرفعالسازی و کاهش تعداد ویجت ها را به عنوان یکی دیگر از روش های موثر در افزایش سرعت آیفون و کاهش مصرف شارژ باتری گوشی به خاطر داشته باشید.

روش پنجم: حذف تاریخچه یا هیستوری مرورگر

با حذف تاریخچه یا هیستوری (History) مرورگر سافاری در آیفونتان هم می‌توانید بخشی از حافظه داخلی گوشی را آزاد و بدین ترتیب سرعت عملکرد دستگاه را افزایش دهید. البته توصیه ما این است که این روش را فقط در شرایطی انجام دهید که برای مدت زمانی طولانی هیستوری یا تاریخچه مرورگر سافاری را حذف نکرده‌اید، چون عموما حجم اطلاعاتی که در این قسمت ذخیره می‌شوند خیلی زیاد نیستند و با حذف آن ها ممکن است باز کردن یا لود شدن سایت های مختلف کمی دیرتر از قبل انجام گیرد. به منظور حذف دیتا و تاریخچه مرورگر سافاری در آیفونتان کافیست به شرح زیر عمل کنیدوارد بخش Settings آیفون خود شوید.
گزینه Safari را انتخاب کنید.
گزینه Clear History and Website Data را انتخاب کنید و با حذف این اطلاعات موافقت به عمل آورید.
بدین ترتیب هیستوری و اطلاعات سایت های مختلف که در مرورگر سافاری ذخیره شده بودن از بین می‌رود و بخشی از حافظه داخلی گوشی آزاد خواهد شد که این مسئله منجر به افزایش سرعت آیفون می‌شود.

روش ششم: ذخیره عکس ها با فرمت HEIF و ویدئوها با فرمت HEVC

اپل در iOS 11 یک ویژگی بسیار جالب و جدید را ارائه کرد که به موجب آن کاربران می‌توانند فرمت های ذخیره سازی عکس و فیلم هایی که با دوربین آیفون خود ضبط می‌کنند را به ترتیب HEIF و HEVC انتخاب کنند. این دو فرمت در مقایسه با فرمت های دیگری که قبلا از آن ها استفاده می‌شد بسیار بهینه‌تر و کم حجم‌تر هستند. بنابراین اگر حالت ذخیره سازی عکس و ویدئوهای ضبط شده با دوربین آیفونتان را روی این دو فرمت تنظیم کنید، می‌توانید از پر شدن زود هنگام حافظه گوشی و در نتیجه کند شدن عملکرد آیفون جلوگیری به عمل آورید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که امکان ذخیره سازی عکس و فیلم های دوربین آیفون در دو فرمت HEIF و HEVC فقط در آیفون هایی امکانپذیر خواهد بود که حداقل تراشه A10 یا نسخه های جدیدتر سری تراشه های A اپل را به همراه داشته باشند.برای اینکه حالت ذخیره سازی تصاویر و ویدئو های آیفون را روی دو فرمت HEIF و HEVC تنظیم کنیم باید چه اقدامی انجام شود؟ در این حالت باید مراحل زیر را به ترتیب طی نمایید:
وارد بخش Settings آیفون خود شوید.
گزینه Camera را انتخاب کنید.
گزینه Formats را انتخاب نمایید.
گزینه High Efficiency را انتخاب نمایید.
از این پس تمام فیلم ها و عکس هایی که با دوربین آیفونتان ضبط می‌شوند با فرمت های HEVC و HEIF در حافظه گوشی ذخیره خواهند شد. این امر منجر به کاهش حجم اطلاعات ذخیره شده در گوشی می‌شود و یکی از روش های افزایش سرعت آیفون است. باز هم اشاره می‌کنیم که این قابلیت فقط در آیفون های مجهز به تراشه A10 یا نسخه های جدیدتر این تراشه و مجهز به iOS 11 یا نسخه های جدیدتر قابل استفاده خواهد بود.

روش هفتم: غیرفعالسازی قابلیت آپدیت خودکار اپلیکیشن ها

در بخش قبل گفتیم که آپدیت کردن اپلیکیشن های ضروری یکی از روش های افزایش سرعت آیفون محسوب می‌شود اما بهتر است این امر به طور دستی انجام گیرد و به صورت خودکار انجام نشود، چون آپدیت شدن خودکار اپلیکیشن ها در پس زمینه آیفون می‌تواند منجر به کند شدن عملکرد گوشی در مواقع خاص و حساس شود. بنابراین توصیه می‌کنیم قابلیت آپدیت خودکار اپلیکیشن ها در آیفون را غیر فعال کنید و خودتان شخصا در بازه های زمانی مناسب نسبت به آپدیت دستی برنامه ها وارد عمل شوید. به منظور غیرفعالسازی قابلیت آپدیت خودکار اپلیکیشن ها کافیست به شرح زیر عمل نمایید:وارد بخش Settings شوید.
گزینه iTunes & App Store را انتخاب کنید.
در بخش Automatic Downloads تیک گزینه های موجود را بردارید. دقت داشته باشید که مهم‌ترین گزینه مربوط به App Store می‌شود که با غیرفعال کردن آن قابلیت دانلود خودکار آپدیت اپلیکیشن ها از اپ استور غیر فعال می‌شود.
پس غیر فعالسازی قابلیت آپدیت خودکار اپلیکیشن ها در آیفونتان هم می‌تواند یکی دیگر از روش های افزایش سرعت آیفون باشد. ضمنا با استفاده از این ترفند در مصرف حجم بسته اینترنت خود هم صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای خواهید داشت.
 نظرتان را بنویسید


*
*
*