دسته بندی

دسته بندی

محصولات ویژه

چندین ترفند برای کاهش مصرف باتری در اسمارت فون های اندرویید

مقدمه

با استفاده از چند روش خاص و کارآمد می‌توان مصرف انرژی باتری دستگاه‌های هوشمند اندرویدی را کاهش داد. ما در این مقاله قصد داریم که چند نمونه از این روش‌های مؤثر را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. با استفاده از این روش‌ها ظرفیت باتری دستگاه افزایش پیدا نمی‌کند اما مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری آن کاهش می‌یابد. از اینرو این امر سبب می‌شود تا باتری دستگاه هوشمند اندرویدی شما دوام بیشتری داشته باشد. پیش از شروع موارد مورد نظر توجه داشته باشید که باتری اغلب گوشی‌های مدرن و امروزی از نوع لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری هستند. این نوع باتری‌ها دارای حافظه نبوده و حتما نباید پس از اتصال به شارژر به طور کامل شارژ (اصطلاحا فول شارژ) شوند. همچنین هیچ الزامی وجود ندارد که پس از خرید این نوع محصولات، دستگاه را برای چند ساعت به شارژ بزنید. متاسفانه این موارد از باورهای غلطی محسوب می‌شود که از قدیم تاکنون در بین کاربران باقی مانده است. حال به شرح روش‌هایی می‌پردازیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مصرف شارژ باتری دستگاه اندرویدی خود را کاهش دهید.

از تصویر پس زمینه سیاه استفاده کنید

از تبلت یا گوشی اندرویدی شما از صفحه نمایش نوع آمولد یا همان AMOLED بهره‌مند است، استفاده از تصویر پس زمینه یا والپیپر (Wallpaper) سیاه می‌تواند بر روی میزان مصرف انرژی باتری دستگاه تاثیرگذار باشد. دقت داشته باشید که اغلب محصولات کمپانی سامسونگ از نمایشگرهای آمولد بهره‌مند هستند. اما این امر چگونه انجام می‌شود؟
صفحه نمایش‌های نوع آمولد دارای پیکسل‌های متعددی هستند که هر یک به طور جداگانه روشن شده و رنگ خاص مورد نظر را نمایش می‌دهند. بنابراین این پیکسل‌ها در شرایطی تابان یا روشن می‌شوند که قصد نمایش رنگ خاصی را داشته باشند و در شرایط خاموش بودن رنگ سیاه را نمایش خواهند داد. از سوی دیگر پیکسل‌های نمایشگرهای آمولد به طور جداگانه روشن می‌شوند. بنابراین هنگامی که تصویر پیش زمینه این نوع نمایشگرها کاملا سیاه باشد، پیکسل‎های آن خاموش هستند و مصرف انرژی ندارند.

از اپلیکیشن Greenify استفاده کنید

اپلیکیشن Greenify نسبت به سایر اپلیکیشن‌هایی که توسعه دهندگان آن‌ها مدعی می‌شوند که میزان مصرف انرژی باتری دستگاه را کنترل می‌کنند متفاوت است. این اپلیکیشن به واقع می‌تواند در زمینه کاهش مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه‌های اندرویدی مؤثر واقع شود. اپلیکیشن Greenify منجر می‌شود تا سایر اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی دستگاه اندرویدی شما در شرایط عدم استفاده به وضعیت هایبرنیت (Hibernate) منتقل شوند و از اجرای آن‌ها در پس زمینه دستگاه ممانعت به عمل می‌آورد. این امر سبب می‌شود که میزان مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه به شکل چشمگیری کاهش یابد چرا که تمام اپلیکیشن‌های اجرایی در پس زمینه دستگاه از انرژی باتری آن مصرف می‌کنند.قابلیت تنظیم اتوماتیک نور صفحه نمایش دستگاه را غیرفعال کنید


قابلیت تنظیم اتوماتیک نور صفحه نمایش دستگاه یا همان “Auto Brightness” قابلیتی است که شاید بسیار جالب توجه و کاربردی باشد. به موجب فعال بودن این قابلیت دستگاه شما می‌تواند نور محیطی را سنجیده و با توجه به آن میزان روشنایی صفحه نمایش خود را تنظیم کند. به عنوان مثال هنگامی که وارد محیط تاریکی شوید، دستگاه این امر را درک کرده و میزان روشنایی صفحه نمایش خود را کاهش می‌دهد. اگر قصد دارید که در مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه اندرویدی خود صرفه‌‌جویی کنید، توصیه می‌کنیم که قابلیت “Auto Brightness” را غیرفعال نمایید اما چرا؟
دستگاه اندرویدی شما به منظور سنجش نور محیط پیرامون از یک حسگر منحصر به فرد بهره می‌برد که عموما در کنار لنز دوربین سلفی دستگاه تعبیه شده است. فعال بودن قابلیت “Auto Brightness” به معنای فعال بودن این حسگر است و فعال بودن این حسگر نیازمند مصرف انرژی باتری خواهد بود. اعمال دستور کاهش و افزایش نور صفحه نمایش هم خود منجر به مصرف انرژی می‌شود، بنابراین اگر قصد دارید که مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه اندرویدی خود را کاهش دهید، حتما قابلیت تنظیم اتوماتیک نور صفحه نمایش دستگاه یا همان “Auto Brightness” را غیرفعال کنید. همچنین در نظر داشته باشید که هرچه نور صفحه نمایش دستگاهتان کمتر باشد، میزان مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری آن هم کاهش پیدا می‌کند. چنانچه نیازمند توضیحات بیشتری در رابطه با نحوه غیرفعال کردن قابلیت “Auto Brightness” هستید، می‌توانید از طریق شماره‌های ضمیمه شده با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

زمان خاموش شدن صفحه نمایش دستگاه را کاهش دهید

اگر دقت کرده باشید هنگامی که صفحه نمایش دستگاه خود را روشن کرده و از آن استفاده می‌کنید و پس از اتمام کار خود آن را بر روی میز کار خود قرار می‌دهید، زمانی در حدود چند ثانیه صرف می‌شود تا نمایشگر دستگاهتان خاموش گردد. این زمان می‌تواند در دستگاه‌های اندرویدی بنا به سلیقه شخصی کاربر افزایش و کاهش داده شود. به عنوان مثال شما می‌توانید تنظیمات مربوط به این امر را در وضعیت 30 ثانیه قرار دهید. در این شرایط پس از اتمام فعالیت‌های مورد نظرتان با دستگاه و قرار دادن آن بر روی میز کار خود تنها 30 ثانیه بعد نمایشگر دستگاه خاموش می‌شود.ویبره دستگاه خود را خاموش کنید


بسیاری از افراد علاقه دارند که دستگاه هوشمند اندرویدی آن‌ها ضمن پخش آوای صوتی هشدار در حین برقراری تماس، ویبره یا لرزش هم داشته باشند. فعال بودن قابلیت ویبره یا لرزشی دستگاه منجر به افزایش مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری می‌شود. بنابراین بهتر است که تا حد امکان این قابلیت را در دستگاهتان غیرفعال کنید. انرژی که به لرزش در آمدن دستگاه صرف می‌کند نسبت به انرژی صرف شده در شرایط پخش آوای صوتی بیشتر است.همچنین توجه داشته باشید که قابلیت ویبره و پخش صدا در حین تایپ کردن با استفاده از صفحه کلید لمسی دستگاه خود را نیز غیرفعال کنید. به این قابلیت اصطلاحا “Haptic Feedback” گفته می‌شود. همواره سعی کنید که به منظور کاهش مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه‌های هوشمند خود این قابلیت‌ها را غیرفعال نمایید.

از قابلیت‌هایی نظیر “Do Not Disturb” بیشتر استفاده کنید

قابلیت‌هایی همچون Do Not Disturb منجر می‌شود که دستگاهتان از نظر ارائه نوتیفیکیشن‌ها و برخی شرایط دیگر استراحت کوتاهی داشته باشد. توصیه می‌کنیم که این قابلیت را در شرایطی که به واقع منتظر برقراری تماس خاصی نیستید استفاده کنید. این امر می‌تواند مصرف انرژی باتری با مصرف شارژ آن را به شدت کاهش دهد.به منظور مدیریت بهتری نوتیفیکیشن‌ها در طول روز اپلیکیشن‌هایی نظیر IFTTT هم موجود هستند. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید جدول زمانبندی به منظور شیوه ارائه نوتیفیکیشن‌ها از سوی دستگاهتان در روزها و ساعت مختلف هفته تنظیم کنید. به عنوان مثال در ساده‌ترین شرایط ممکن می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن IFTTT نمایش نوتیفیکیشن‌ها در ساعات 12 الی 8 صبح روزهای هفته را غیرفعال نمایید.

قابلیت‌های اتصال دستگاه خود را بررسی کنید


دستگاه هوشمند اندرویدی شما قابلیت‌های اتصال مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها به منظور فعالیت ملزم به مصرف انرژی یا شارژ باتری دستگاه هستند. به عنوان مثال قابلیت اتصال وای‌فای، بلوتوث، موبایل دیتا، NFC، سرویس GPS، هات‌اسپات (Hotspot) و … چند نمونه از این موارد هستند. توصیه می‌کنیم که تنها در شرایط مورد نیاز هر یک از این قابلیت‌ها را فعال کنید و در غیر این صورت حتما آن‌ها را غیرفعال نمایید. به واقع دلیلی جود ندارد که دائما به شبکه وای‌فای متصل باشید و یا از سرویس اینترنت سیم کارت خود به وسیله موبایل دیتا استفاده کنید.بررسی‌ها نشان داده که استفاده از شبکه موبایل دیتا منجر می‌شود که مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه افزایش نسبتا چشمگیری پیدا کند. همچنین هات‌اسپات کردن دستگاه و استفاده از آن به عنوان مودم هم به شدت میزان مصرف انرژی باتری دستگاه را افزایش می‌دهد. اگر قصد دارید که میزان مصرف انرژی یا مصرف شارژ باتری دستگاه اندرویدی خود را کاهش دهید حتما این موارد را در نظر داشته باشید و قابلیت‌های اتصال دستگاه خود را مدیریت کنید.
شما میتوانید از اسمارت فون های سامسونگ در این لینک دیدن فرمایید.
 


نظرتان را بنویسید


*
*
*