دسته بندی

دسته بندی

محصولات ویژه

علت داغ شدن گوشی موبایل چیست و چگونه باید از آن جلوگیری کنیم؟

داغ شدن گوشی موبایل یکی از مواردی است که همه ما تجربه آن را داشته‌ایم. اگر می‌خواهید درباره علت داغ شدن موبایل و راه حل آن بیشتر بدانید این مقاله مخصوص شما است.
 
داغ شدن گاه به گاه گوشی‌ها یک مساله طبیعی و قابل انتظار است. اما آیا گوشی‌ها به صورت خودبخودی داغ می‌شوند یا این امر به نوع استفاده شما بستگی دارد؟ اگر برنامه‌های زیادی را در پس زمینه اجرا کرده‌اید، مدت طولانی در حال تماشای آنلاین ویدیو یا اجرای یک بازی ویدیویی سنگین بوده‌اید و یا با کیفیت بسیار بالا فیلمبرداری کرده‌اید، ممکن است گرمای بیش از حد گوشی را در دستانتان احساس کنید. گاهی نیز مسئله به گرمای محیط و تابش آفتاب برمی‌گردد. همچنین روش‌های نادرست شارژ باعث داغ شدن باتری موبایل می‌شود. البته همیشه هم پیدا کردن علت داغ شدن گوشی موبایل آسان نیست.
 
هنگام داغ شدن گوشی موبایل معمولا پیامی‌ شبیه تصویر پایین نمایش داده می‌شود. این پیغام هشدارآمیز به کاربر می‌گوید به دلیل گرم شدن بیش از حد، گوشی کارکرد خود را به صورت موقت، متوقف کرده است. البته افزایش دمای گوشی تا این حد به ندرت اتفاق می‌افتد. به عنوان نمونه ممکن است اگر یک روز را در ساحل بگذرانید و گوشی برای مدتی طولانی در معرض آفتاب باشد به چنین مرحله‌ای برسد.
 
همواره توجه داشته باشید که سیستم خنک کننده گوشی‌های موبایل مشابه کامپیوتر های بزرگ نیست. برخلاف کامپیوترها، گوشی‌های موبایل ممکن است به حدی داغ شوند که نیاز به کمک کاربر برای بازگشت به حالت عادی داشته باشند. خبر خوب اینکه در اکثر مواقع، داغ شدن گوشی آسیب دائمی‌ به گوشی شما وارد نمی‌سازد. همچنین تنها چند دقیقه زمان برای سرد شدن گوشی کافی است. بنابراین اگر با پیغام‌های هشدارآمیز مواجه شدید که از داغ شدن بیش از حد گوشی خبر می‌دهد، نگران نباشید.
 
عناوین این مطلب:
 
علت داغ شدن گوشی موبایل چیست؟
آیا گوشی شما واقعا بیش از حد داغ است؟
استفاده بیش از حد از دوربین گوشی می‌تواند منجر به داغ شدن گوشی موبایل شود
آیا گوشی همزمان با داغ شدن، کند عمل می‌کند؟
آیا قاب محافظ گوشی هم باعث داغ شدن گوشی می‌شود؟
باتری و کابل شارژر را بررسی کنید
آیا اتصال وای فای دلیل گرم شدن گوشی است؟
چگونه گوشی داغ شده را خنک کنیم؟
 
علت داغ شدن گوشی موبایل چیست؟
 
مورد اصلی که به عنوان علت داغ شدن همه دستگاه‌های برقی در ذهن اغلب ما نقش بسته است استفاده طولانی مدت از آن است. در مورد گوشی موبایل نیز همین ذهنیت وجود دارد. این تا حدی درست است ولی تنها علت داغ شدن موبایل نیست.
 
برخی از دلایل سنتی که همواره برای داغ شدن گوشی موبایل مطرح هستند عبارتند از:
 
اتصال وای فای به مدت بیش از طولانی
اجرای بازی‌های سنگین به مدت طولانی
اتصال طولانی مدت اسپیکر بلوتوث
شدت روشنایی بیش از حد نمایشگر گوشی
در حال حاضر موارد بالا تاثیر بسیار کمتری بر گوشی‌های جدید موجود در بازار دارند. به بیان دیگر دلیل گرم شدن موبایل به استفاده طولانی مدت از آن خلاصه نمی‌شود. در ادامه به دلایل دیگر نیز اشاره می‌شود.
 
آیا گوشی شما واقعا بیش از حد داغ است؟
 
پیش از آنکه به جستجو برای یافتن دلیل گرم شدن موبایل خود ادامه بدهید مطمئن شوید گوشی شما واقعا بیش از حد داغ شده است. اگر پاسخ مثبت است احتمالا مشکلی وجود دارد چرا که گوشی‌ها با استفاده عادی توسط کاربر داغ نمی‌شوند.
 
توجه داشته باشید که کمی‌ گرم شدن گوشی را با داغ شدن بیش از حد آن اشتباه نگیرید. اگر بعد از 15 دقیقه اجرای بازی، کمی‌ گرمای گوشی را برروی دستان خود احساس می‌کنید نگران نباشید. اما اگر گوشی شما پیغام هشدارآمیز نمایش می‌دهد و دستان شما می‌سوزد بهتر است مساله را بررسی کنید.
 
در واقع در برخی موارد، گرم شدن گوشی به معنی برخورداری از سخت افزار بسیار قدرتمند است و یک نکته مثبت به شمار می‌آید! در مقابل گاهی گرم نشدن گوشی نیز به خاطر سخت افزار ضعیف گوشی است. پس اگر گوشی شما بیشتر از گوشی دوستانتان گرم می‌شود لزوما نباید نگران باشید.
 
استفاده بیش از حد از دوربین گوشی می‌تواند منجر به داغ شدن گوشی موبایل شود
 
استفاده طولانی از دوربین در گوشی‌هایی که دوربین‌های بسیار باکیفیتی دارند ممکن است به داغ شدن بیش از حد آن‌ها ختم شود. البته این در مورد همه گوشی‌ها صدق نمی‌کند و عموما به موارد زیر بستگی دارد:
 
رزولوشن و نرخ فریم انتخاب شده
شدت روشنایی نمایشگر
دمای محیط
 
نویسنده وبسایت Makeuseof آزمایشی ترتیب داده که در توضیح آن می‌گوید با دوربین سلفی گوشی خود شروع به فیلمبرداری کرده و خیلی زود متوجه شد گوشی بیش از حد داغ شده است. به گفته او در نهایت گوشی به اندازه‌ای داغ شد که پیغام هشدارآمیزی به نمایش درآمد.
 
در این آزمایش گوشی در یک قاب فلیپ کاور چرم مصنوعی قرار گرفته بود که از گوشی در برابر ضربات محافظت می‌کند. گوشی همچنین در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار داشت، هرچند قاب محافظ مذکور تا حدی جلوی آن را گرفته بود.
 
در تنظیمات دوربین گوشی، بالاترین کیفیت برای فیلمبرداری انتخاب شده بود و گوشی توانست حدود 20 دقیقه به فیلمبرداری ادامه دهد. پس از آن بود که پیغامی‌ هشدارآمیز نمایش داده شد که گوشی به دلیل داغ شدن بیش از حد خاموش خواهد شد. مساله‌ای که چندان دور از انتظار نبود.
 
بنابراین هرچند اتصال به وای فای، شدت روشنایی بالای نمایشگر، و اجرای بازی‌ها می‌توانند در افزایش دمای گوشی موثر باشند، دمای محیط و تابش خورشید و نیز دوربین نیز می‌توانند نقش خود را ایفا کنند.
 
آیا گوشی همزمان با داغ شدن، کند عمل می‌کند؟
 
وجود بدافزار برروی گوشی می‌تواند باعث داغ شدن آن شود. واضح است که سازندگان بدافزارها چندان اهمیتی به سلامت دستگاه شما نمی‌دهند و تنها داده‌های شما را می‌خواهند. بنابراین اگر همزمان با داغ شدن گوشی شاهد عملکرد کند آن نیز بودید، بعید نیست دلیل گرم شدن موبایل شما یک بدافزار باشد.
اگر گوشی اندرویدی دارید، مطالعه مطلب ما برای در امان ماندن از بدافزارها می‌تواند شروع خوبی باشد. به طور کلی اگر هرگز اپلیکیشن‌های با منبع ناشناس را نصب نکنید تا حد زیادی در برابر نفوذ بدافزارها در امان خواهید ماند.
 
آیا قاب محافظ گوشی هم باعث داغ شدن گوشی می‌شود؟
 
قاب گوشی نیز از مواردی است که به عنوان یک علت داغ شدن گوشی موبایل غالبا مورد غفلت کاربران قرار می‌گیرد.
بسیاری از قاب‌های محافظ از پلاستیک ساخته شده‌اند یا ماده اصلی تشکیل دهنده آنها پلاستیک است. حتی قاب‌های چرمی‌ نیز مشابه پلاستیک عمل می‌کنند و اجازه خروج گرما از درون گوشی و ورود سرما از بیرون را نمی‌دهند.
هنگامی‌ که دمای گوشی بالا می‌رود (به طور خاص در طول اجرای برنامه‌های سنگین)، باید گرمای داخل آن به بیرون هدایت شود. این برای حفظ سلامت گوشی ضروری است. وجود قاب‌هایی که جلوی این کار را می‌گیرند مانند این است که شخصی با پالتو پشمی‌ ضخیم و کلاه بر سرش ورزش کند.
اما راه حل ساده‌ای برای این مساله وجود ندارد. حذف قاب محافظ می‌تواند یک راهکار مفید باشد اما اگر نگران آسیب دیدن گوشی بر اثر زمین خوردن هستید نمی‌توانید به عنوان راه حل دائمی‌ روی آن حساب باز کنید.
 
باتری و کابل شارژر را بررسی کنید
 
مورد دیگری که بهتر است در مورد انواع شارژر گوشی بررسی شود، وضعیت باتری و کابل شارژر است. گاهی هنگام شارژ کردن گوشی شاهد داغ شدن باتری موبایل هستیم. بهتر است هرگز گوشی خود را تا 100 درصد شارژ نکنید. شارژ تا 80 -90 درصد برای کمک به حفظ سلامت مفید است. حال اگر گوشی شما قدیمی‌ است و بارها بیش از حد شارژ شده است، این مساله می‌تواند در داغ شدن گوشی شما موثر باشد. همچنین ادامه اتصال به شارژر هنگامی‌ که شارژ گوشی 100 درصد است می‌تواند باعث داغ شدن باتری موبایل شود. در این مورد، رعایت برخی نکات برای افزایش ماندگاری باتری می‌تواند به شما کمک کند.
در حالت عادی، گوشی نباید هنگام شارژ شدن بیش از حد داغ شود. اگر چنین مساله‌ای رخ دهد علت آن می‌تواند باتری آسیب دیده، کابل شارژر بی کیفیت، یا درگاه شارژر گوشی باشد.
در صورت مواجهه با این مشکل، ابتدا کابل را جایگزین کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود بهتر است باتری را تعویض کنید.
اگر امکان تعویض باتری را ندارید (به خصوص که تعویض باتری گوشی‌های جدید مشکل است)، در صورت برخورداری گوشی از گارانتی، با شرکت ارائه دهنده خدمات پس از فروش تماس بگیرید.
 
آیا اتصال وای فای دلیل گرم شدن گوشی است؟
 
در حالت عادی اتصال گوشی از طریق وای فای باعث داغ شدن گوشی نمی‌شود ولی در صورت استفاده طولانی مدت می‌تواند علت داغ شدن موبایل باشد.
گوشی‌های اندرویدی گاهی اپلیکیشن‌های زیادی را در پس زمینه خود اجرا می‌کنند. این برنامه‌ها منابع زیادی (پردازنده مرکزی، وای فای، و اینترنت) مصرف می‌کنند. اگر این مسئله در عمل اتفاق بیافتد گوشی شما گرم خواهد شد.
در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید، اپلیکیشن Greenify برنامه‌های پرمصرف را شناسایی و غیرفعال می‌کند. هرچند خود اندروید نیز به صورت پیش فرض و در خصوصیات مربوط به بهینه سازی باتری چنین امکانی را دارا است.
 
شما همچنین می‌توانید از طریق بخش مصرف داده (Data Usage) گوشی اندرویدی خود، مصرف اینترنت در پس زمینه (Background data) را برای اپلیکیشن‌های پرمصرف غیرفعال کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از گزینه Force Stop اپلیکیشن موردنظر را مجبور به بسته شدن کنید.
هرچند این عمل باعث عدم فعالیت برنامه در پس زمینه می‌شود، ولی این به معنای صرفه جویی در مصرف منابع نیز خواهد بود که در نهایت به داغ نشدن گوشی کمک می‌کند.
 
چگونه گوشی داغ شده را خنک کنیم؟
 
اگر با داغ شدن و کندی عملکرد گوشی و یا بدتر از آن خاموش شدن آن به دلیل داغ بودن بیش از حد روبرو شدید، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید تا گوشی سریع‌تر خنک شود:
قاب محافظ را از گوشی جدا کنید
حالت هواپیما را فعال کنید تا تمامی‌ اتصالات غیرفعال شوند
گوشی را از تابش مستقیم نور آفتاب دور نگهدارید
یک فن را جلوی گوشی خود قرار دهید
شدت روشنایی نمایشگر را کاهش دهید
بعد از حل شدن مشکل برای پیشگیری از داغ شدن گوشی در آینده اقدامات زیر را انجام دهید:
از حالت صرفه جویی در مصرف باتری استفاده کنید
با استفاده از گزینه Clean up فایل‌های اضافه را پاک کنید
تنها زمانی وای فای، بلوتوث و GPS را فعال کنید که به آن‌ها نیاز دارید
گوشی خود را در روزهای گرم در ماشین یا زیر آفتاب رها نکنید
هنگام اجرای بازی‌ها یا پخش آنلاین ویدیو هر از گاهی به گوشی خود استراحت بدهید
موارد بالا نه تنها از داغ شدن گوشی شما جلوگیری می‌کنند، بلکه ماندگاری باتری را نیز افزایش می‌دهند.
گوشی‌های هوشمند و تبلت ها در صورت داغ شدن بیش از حد به طور خودکار خاموش می‌شوند تا از آسیب به دستگاه جلوگیری شود. در صورت خاموش شدن باید منتظر بمانید تا پس از خنک شدن دوباره روشن شوند.

نظرتان را بنویسید


*
*
*