دسته بندی

دسته بندی

محصولات ویژه

اجرای ویندوز ۱۰ روی گلکسی S8؛ آغاز حکمرانی پردازنده‌های ARM

از کار‌هایی که توسعه‌دهندگان علاقه دارند با گوشی‌های قدیمی انجام دهند، اجرا کردن سیستم‌عامل‌های متفرقه روی آن‌هاست. یکی از این سیستم‌عامل‌ها ویندوز است. با معرفی نسخه ویندوز ۱۰ مخصوص چیپست‌های آرم، اجرا کردن آن روی گوشی‌های هوشمند ساده‌تر از گذشته شده است. البته برای این کار باید متحمل ریسک فراوانی شد. جدیدترین گوشی هوشمندی که توانسته ویندوز ۱۰ را اجرا کند، پرچمدار سال‌های نه چندان دور سامسونگ، یعنی گلکسی S8 است.
توسعه‌دهنده این برنامه که با نام Evisio0n نیز شناخته می‌شود، توانسته نسخه مخصوص چیپست‌های آرم ویندوز ۱۰ را روی گلکسی S8 اجرا کند. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که این نسخه از ویندوز ۱۰، اصلا محدود نیست و کاربران می‌توانند تمامی برنامه‌های موجود برای این سیستم‌عامل را اجرا کنند. در نتیجه اگر همیشه می‌خواستید نسخه کامل فوتوشاپ را روی گلکسی S8 داشته باشید، اکنون امکان‌پذیر است.
البته باید چندین نکته را یادآوری کنیم. برای مثال تمامی قابلیت‌های گلکسی S8 با این نسخه از سیستم‌عامل سازگاری ندارد. تاچ نمایشگر، دوربین‌ها و برخی از سنسورها از جمله قابلیت‌هایی هستند که هنوز فعال نشده‌اند. به همین دلیل نمی‌توان استفاده از این گوشی با سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را به عنوان دستگاه روزانه پیشنهاد داد. با در نظر گرفتن این که روز گذشته همین توسعه‌دهندگان موفق شده بودند ویندوز ۱۰ نسخه آرم را روی شیائومی می ۶ نیز اجرا کنند، می‌توان امیدوار بود که راه گوشی‌های دیگر نیز به این لیست باز شود.
این نکته را هم فراموش نکنید که گلکسی S8 این تست، از چیپست اسنپدراگون ۸۳۵ بهره می‌برد. در نتیجه می‌توان انتظار داشت چیپست‌های جدیدتر کمپانی کوالکام، کار ساده‌تری برای اجرای این نسخه از ویندوز ۱۰ داشته باشند. توسعه‌دهندگان این پورت، قصد دارند روش‌های بوت دوگانه را نیز در دستور کار قرار دهند که هر وقت کاربر به سیستم‌عاملی قوی‌تر نیاز داشت، بتواند به سادگی میان آن دو جابجا شود.
خود کمپانی کوالکام نیز چندی پیش دمویی از اجرای ویندوز ۱۰ نسخه آرم روی لپ تاپی با اسنپدراگون ۸۲۰ منتشر کرده بود که به سادگی می‌توانست آفیس ۲۰۱۹ را اجرا و محتوای 4K را پخش کند. این کمپانی حتی مدعی شده بود که توانایی پردازشی آن با پردازنده Core i3 اینتل برابری می‌کند. با توجه با بهینه‌تر بودن پردازنده‌های آرم و کم‌مصرف‌تر بودن آن‌ها می‌توان امیدوار بود که استفاده از این چیپست‌های برای اجرای ویندوز ۱۰ در آینده افزایش یابد. در نهایت باید گفت چه کسی از اجرای ویندوز ۱۰ روی گلکسی S20 اولترا بدش می‌آید؟

نظرتان را بنویسید


*
*
*