دسته بندی

دسته بندی

محصولات ویژه

چند ابزار گوگل در کسب و کار اینترنتی

همه ما کم و بیش با شرکت گوگل و محصولات آن آشنایی داریم.از جمله مزیت های گوگل این است که ابزارهای رایگان و کاربردی بسیاری دارد و با تنها یک اکانت می توانیم به اکثر ابزارهای حرفه ای  گوگل در بازاریابی اینترنتی دسترسی داشته باشیم.ابزار گوگل برای بازاریابان آنلاین در بازاریابی موتورجستجو، بازاریابی شبکه های اجتماعی و رشد کسب و کار کمک خواهد کرد.

ابزار اول- گوگل پلاس( Google+)

اگرچه گوگل پلاس شبکه اجتماعی محسوب می شود، ولی می توانید با ساخت صفحه ای برای کسب و کارتان در این فضا به اهداف بازاریابی خود بیشتر نزدیک شوید.
 
بیایید قبل از صحبت درباره صفحه گوگل پلاس برای کسب و کار یا google plus business page  مقدمه ای درباره نحوه نمایش نتایج جست و جو در گوگل و ارتباط آن با گوگل پلاس را با هم بررسی کنیم.
 
قبلا گوگل به نویسندگان این امکان را می داد که با استفاده از google authorship  پروفایل گوگل پلاس خود را به محتوای منتشر شده در سایت خود لینک کنند. با این کار در نتایج گوگل در کنار لینک مطلب، تصویر پروفایل نویسنده و تعداد فالوورهای گوگل پلاس او نمایش داده می شد.عده ای از متخصصین دیجیتال مارکتینگ در تیم های مختلف مانند bufferapp و itnow معتقد بودند که این موضوع بر روی CTR لینک ها در صفحه نتایج گوگل تاثیر مثبت دارد. اما گوگل نسبت به تاثیر مثبت این قابلیت در نتایج سرچ مطمئن نبود و در حال جمع آوری دیتا در این باره بود. در نهایت گوگل در گزارشی در search engine land اعلام کرد،  google authorship تاثیر مثبتی بر روی CTR ندارد. بر اساس تحلیل دیتای جمع آوری شده در حالت های مختلف با وجود تصویر نویسنده و بدون تصویر، نه می توان گفت لزوما سایت هایی که تصویر نویسنده آنها وجود دارد CTR بالاتر دارند و نه می توان گفت سایتهایی که تصویری ندارند CTR آنها پایین است. در نتیجه با توجه به کاهش تمرکز کاربر در مواجهه با تصاویر، گوگل کلا سرویس google authorship را حذف کرد.
 
گوگل مجددا اعلام کرده است که قصد دارد نتایج جست و جو در گوگل پلاس را نیز در صفحه نتایج گوگل نشان دهد. طبق گزارشی از hubspot در سال ۲۰۱۷ این خبر توسط گوگل در ارتباط با نمایش محتوای منتشر شده در گوگل پلاس منتشر شده است که ظاهر آن مشابه آنچه قبلا به عنوان google authorship  در نتایج دیده می شد، خواهد بود و تصویر پروفایل صفحه گوگل پلاس در صفحه نتایج نمایش داده خواهد شد.در حال حاضر هنوز از پیاده سازی این سرویس و درصد اهمیت آن در نتایج جست و جو اطلاعات کامل و قابل اطمینانی وجود ندارد.اما در حالت کلی مخصوصا برای یک کسب و کار ایرانی که کسب و کار بومی و محلی محسوب می شود، ساخت صفحه گوگل پلاس برای کسب و کار توصیه می شود. همچنین در صورت پیاده سازی این مورد، اهمیت صفحه گوگل پلاس برای کسب و کار بیشتر خود را نشان می دهد.بعد از اینکه صفحه گوگل پلاس برای کسب و کار خود ایجاد کردید، (ایجاد این صفحه و قابلیت های آن تقریبا مشابه شبکه های اجتماعی دیگر مثل فیسبوک است.) به نکات زیر برای مدیریت بهتر صفحه خود توجه کنید.
گوگل پلاس این قابلیت را  در اختیار کاربران قرار می دهد که پستی را که در صفحه خود منتشر کرده اند را در سایت یا بلاگ خود نیز قرار دهند( قابلیت embed) .مخاطبین در آن صفحات هم می توانند پست را لایک کنند و یا کامنت بگذارند و یا اینکه از آنجا به گوگل پلاس وارد شوند و صفحه شما را دنبال کنند. برای embed کردن پست با انتخاب گزینه embed post، کدی در اختیار شما قرار داده می شود که می توانید در صفحه سایت و یا بلاگ خود آن را کپی کنید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از صفحه راهنمای گوگل پلاس کمک بگیرید.قوانین سئو مانند قرار دادن بک لینک، در گوگل پلاس نیز برقرار است. برای افزایش اعتبار صفحه و پست های گوگل پلاس، باید پست ها و مطالبی قرار دهید که مخاطبین آن را به اشتراک بگذارند. اشتراک گذاری پست‌ها معادل با بک لینک در سایت های دیگر برای شما اعتبار فراهم می کند. هم چنین می توانید با صفحات دیگر که مخاطب بیشتری دارند و در حوزه شما اینفلوئنسر هستند ارتباط برقرار کنید، مطالب آنها را درصفحه خود به اشتراک بگذارید و از آنها هم بخواهید برای شما این کار را انجام دهند.

ابزار دوم- گوگل وبمستر تولز (google web master tools)

اگر می خواهید دید کاملی نسبت به وضعیت وبسایت خود از نگاه گوگل داشته باشید، می توانید از ابزار گوگل وبمستر تولز استفاده کنید. در واقع این ابزار از ابزارهای ضروری برای بهبود سئو سایت شماست.این ابزار به شما کمک می کند که مثل ربات گوگل به وبسایت خود نگاه کنید و با تحلیل سایت  نکاتی که باعث می شود در نتایج جست و جو دیده شوید را یادآوری می کند.
اگر ابزار گوگل آنالیتیکس(که در قسمت دوم این مطلب به آن اشاره می کنیم) را دارید، می توانید این ابزار را به آن اضافه کنید.ساختار سایت:این قسمت تنظیمات سایت را بررسی می کند که شامل کاربرانی که دسترسی دارند، نرمالیزاسیون دامنه(domain canonicalization)، لینک ها پارامترهای URL  و تغییر آدرس می شود.
ترافیک سایت :در این قسمت گوگل کلمات کلیدی را با نام query  ترافیک ورودی به سایت را آنالیز کنید که از چه لینکی وارد سایت شده اند.
بررسی سلامت سایت :این ابزار به صورت مرتب سایت را برای جلوگیری از malware چک می کند و در صورت مشکل خاص به شما ایمیل ارسال می کند. URL های بلاک شده و خطا در crawl را هم گزارش می کند.
بهینه سازی سایت :نقشه سایت، پیشنهادهایی برای بهبود HTML ، کلمات کلیدی برای محتوا و منابع دیگر در اختیارتان قرار می دهد.
 
همچنین با وبمستر تولز می توانید:
تعداد دفعات دیده شدن در نتایج سرچ ها را ببینید.
صفحه های موفق تر از نظر میزان کلیک و جذب مخاطب را پیدا کنید و سعی کنید بقیه صفحات را با همان استراتژی طراحی کنید.
در استفاده از وبمستر تولز خوبست که به قسمت labs section توجه کنید. وبمستر در این قسمت تغییرات در قابلیت های این ابزار را توضیح می دهد.
 
 
 
ابزار سوم – Google suite:Docs,Sheets,Slides,and Forms
 
این ابزار گوگل به شما امکان می دهد که فایل هایی را برای انجام پروژه های گروهی و یا برای دسترسی بر روی چندین ابزار در یک فضای آنلاین به اشتراک بگذارید و افراد دیگر را برای دیدن و یا ویرایش محتویات این فایل ها دعوت کنید. بعد از قرار دادن محتوای مورد نظرتان در google suite، لینکی در اختیار شما قرار می گیرد و می توانید آن را در اختیار دیگران بگذارید و یا با وارد کردن ایمیل افراد آنها را دعوت به مشاهده یا ویرایش کنید. این ابزار چهار قسمت دارد:
 
Google Docs جایگزین آنلاین برای ورد
Google Sheets جایگزین آنلاین برای اکسل
Google Slide برای تهیه پاورپوینت به صورت آنلاین
Google Forms  برای تهیه پرسشنامه و جمع آوری داده ها از روی پاسخ ها
از ویژگی های خوب این ابزار امکان ویرایش یک فایل توسط چند کاربر به صورت همزمان است. فضاهای رایگان ابری دیگر مانند دراپ باکس این قابلیت را ندارد و امکان ویرایش همزمان  یک فایل را به چند کاربر نمی دهد.ابزار چهارم- Google AdWords

گوگل ادروردز همان تبلیغاتی ( PPC ( pay per click  است که توسط شرکت گوگل بر روی موتور جستجوی آن قرار می گیرد. با تبلیغات در گوگل ادوردز برای کلمات کلیدی مرتبط با صنعت خود می توانید ترافیک ورودی بیشتری به سایت خود جذب کنید. گوگل ادوردز به ازای کلمات کلیدی که مشخص کرده اید تبلیغ شما را به صورت لینک در بالای سرچ های ارگانیک به کاربران نمایش می دهد و با توجه به PPC بودن پرداخت، شما فقط در صورت کلیک ملزم به پرداخت به گوگل هستید.ابزار پنجم- Keyword planner  گوگل پلنر
برای بهبود سئوی سایت در سرچ های ارگانیک ، نیاز به تحقیق برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب خواهید داشت. پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب به این مفهوم است که کلماتی که مخاطبین و مشتریان بالقوه در مورد صنعت شما بیشتر سرچ می کنند را پیدا کنید و در مورد آن ها محتوا تولید کنید که در سرچ های مخاطب هدف دیده شوید. ابزار keyword planner به شما در این راه کمک می کند.
در نتیجه ضمن اینکه استراتژی محتوایتان را حساب شده تر برنامه ریزی خواهید کرد می توانید از آن کلمات در کمپین های گوگل ادوردز نیز استفاده کنید. لازم است به این نکته توجه کنید که برای استفاده از google planner باید حساب گوگل ادوردز داشته باشید. البته الزامی برای سفارش تبلیغات ندارید. با داشتن حساب ادوردز می توانید از قابلیت های گوگل پلنر هم استفاده کنید
نظرتان را بنویسید


*
*
*