دسته بندی

دسته بندی

محصولات ویژه

چطور مشکل عدم شناسایی سیم کارت در گوشی اندرویدی را برطرف کنیم؟

مشکل عدم شناسایی سیم کارت یکی ازمواردی است که می‌تواند باعث آزار بسیاری از کاربران گردد. در این مقاله از قصد داریم راه‌هایی را برای رفع ارور سیم کارت در اندروید معرفی کنیم.
مشکل عدم شناسایی سیم کارت یکی از مواردی است که کاربران زیادی با آن روبرو هستند و هنگام کار با گوشی‌های هوشمند می‌تواند باعث آزار شود. این مشکل معمولا زمانی روی می‌دهد که سیم کارت خود را به خوبی وارد محفظه نکرده‌اید. این علت یکی از معمول‌ترین دلایل به وجود آمدن مشکل نشناختن سیم کارت در گوشی به شمار می‌رود.
مشکل عدم شناسایی سیم کارت همچنین می‌تواند به معنای مشکلات نرم‌افزاری در گوشی هوشمند شما نیز باشد. این احتمال وجود دارد که سیم‌کارت به درستی وارد محفظه خود شده، اما گوشی شما به دلیل مشکل نرم‌افزاری آن سیم‌کارت را نمی‌خواند. این مشکل همچنین می‌تواند به دلیل عدم قابلیت گوشی شما برای دستیابی به یک شبکه باشد.
موبایلی که با مشکل نشناختن سیم کارت روبرو می‌شود، به معنای آن است که کاربر دسترسی کاملی به امکانات گوشی خود ندارد. به عبارت دیگر، هیچ امکانی برای تماس تلفنی، دسترسی به اینترنت و ارسال پیامک برای کاربر نیست. در حالی که دلایل دیگری را نیز می‌توان برای مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی برشمرد، اما در این مطلب قصد داریم تا راه‌هایی برای رفع این مشکل را به شما معرفی کنیم تا بتوانید از گوشی خود به شکل معمول و بدون هیچ ایرادی استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید تا برای سیم کارت گوشی آیفون خود رمز بگذارید، اینجا را مطالعه کنید.
 
 
آنچه در این مقاله می‌خوانید:
 
راه‌هایی برای حل ارور سیم کارت در اندروید
گوشی را خاموش و روشن کنید
محفظه سیم کارت را ملاحظه نمایید
سیم‌کارت را به درستی درون محفظه خود جای دهید
حالت پرواز را فعال کنید
وضعیت شبکه را روی حالت خودکار قرار دهید
اپراتور شبکه درستی را انتخاب کنید
گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید
در صورتی که گوشی‌ام خیس شد و بعد با این مشکل روبرو شد، چه کنم؟
در صورتی که بعد از آپدیت با این مشکل روبرو شدم، چه کنم؟
 
 راه‌هایی برای حل ارور سیم کارت در اندروید
 
در این بخش قصد داریم به برخی از راهکارهایی که می‌توانند مشکل نخواندن سیم کارت را برطرف کنند، می‌پردازیم. برخی از آن‌ها ساده و برخی پیچیده هستند و نیاز به دقت بیشتری دارند.
 
راهکار 1: گوشی را خاموش و روشن کنید
 
در اینجا با سریع‌ترین و ساده‌ترین روش حل ارور سیم کارت در اندروید شروع می‌کنیم. هنگامی که گوشی خاموش و روشن می‌شود، به نوعی بازیابی و رفرش می‌شود و همزمان مشکلات کوچک نیز رفع می‌گردد. به همین خاطر، گوشی خود را خاموش و روشن کنید و به آن اجازه دهید تا یک بار دیگر، به شبکه اپراتور خود متصل شود. سپس بررسی کنید و ببینید که آیا مشکل نخواندن سیم کارت رفع شده یا خیر. در صورتی که مشکل رفع شده باشد، دیگر جای نگرانی نیست و لازم نیست که ادامه این مطلب و راهکارهای دیگر را مطالعه کنید. احتمالا یک مشکل موقتی برای گوشی شما پیش آمده بوده که با این کار رفع شده و می‌توانید کاربری معمول خود را از گوشی داشته باشید.
 
راهکار 2: محفظه سیم کارت را بررسی کنید
 
در صورتی که راهکار قبلی جواب نداد، گوشی خود را خاموش کرده و سیم کارت را از آن خارج کنید. این احتمال وجود دارد که گرد و غبار داخل گوشی شما جمع شده باشد و هنگامی که سیم‌کارت با مدار داخل تماس برقرار می‌کند، مورد مذکور برای گوشی ایجاد مشکل کرده است. داخل گوشی و محفظه سیم‌کارت را فوت کنید و خودِ سیم‌کارت را به آرامی و بدون آسیب رسیدن به بخش‌های آن پاک کنید. سپس سیم‌کارت را داخل محفظه خود گذاشته و گوشی را دوباره روشن کنید. حال بررسی کنید که آیا گوشی به درستی کار می‌کند یا خیر.
در صورتی که مشکل همچنان باقی بود، سیم‌کارت دیگری را در گوشی خود قرار داده و آن را امتحان کنید. با این کار، شما می‌فهمید که آیا مشکل از سیم‌کارت است و یا گوشی نیاز به عیب‌یابی دارد. در صورتی که سیم‌کارت‌های دیگر به خوبی در گوشی کار می‌کنند، در آن صورت، سیم‌کارت شما با مشکل مواجه شده است. در این صورت باید سیم‌کارت خود را امور مشترکین برده و مشکلش را رفع کنید.
 
راهکار 3: سیم‌کارت را به درستی درون محفظه خود جای دهید
 
هنگامی که سیم‌کارت به درستی درون محفظه خود جای نگرفته باشد، ممکن است با ارور سیم کارت در اندروید مواجه شوید. این مشکل بدین خاطر به وجود می‌آید که هر بار گوشی شما سعی دارد تا به شبکه متصل شود، سیم‌کارت اتصال را با گوشی از دست می‌دهد. برای حل مشکل No SIM در اندروید و گوشی‌های هوشمند، باید فشار کمی را به محفظه وارد کنید تا سیم‌کارت در جای خود ثابت شود.
بعضی از کاربران، با چسب سیم‌کارت را در جای خود ثابت نگاه می‌دارند. دیگران ممکن است که از یک تکه کاغذ برای فشار آوردن به سیم‌کارت استفاده می‌کنند تا از جایش تکان نخورد.
 
راهکار 4: حالت پرواز را فعال کنید
 
هنگامی که متوجه شدید سیم‌کارت شما مشکلی ندارد، گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید. بسیاری از کاربران با قرار دادن گوشی در حالت پرواز، توانسته‌اند به حل مشکل No SIM در اندروید و گوشی خود بپردازند.
صفحه موبایل خود را به سمت پایین بکشید تا قسمت نوتیفیکیشن‌ها را مشاهده کنید.
در میان گزینه‌های مختلف به دنبال گزینه حالت پرواز یا Flight Mode بگردید.
روی گزینه حالت پرواز بزنید تا روشن شود.
در صورتی که با این کار حالت پرواز فعال نشد و به جایش پیامی به شما نشان داده شد، روی گزینه Enable زده تا این حالت فعال شود.
به مدت 30 ثانیه صبر کنید و بعد دوباره روی گزینه حالت پرواز بزنید تا غیرفعال شود.
هنگامی که حالت پرواز غیرفعال شد، گوشی شما دوباره به جستجوی شبکه خود می‌پردازد. در صورتی که بتواند شبکه خود را پیدا کند، در آن صورت مشکل نشناختن سیم کارت رفع شده است.
 
راهکار 5: وضعیت شبکه را روی حالت خودکار قرار دهید
 
گاهی اوقات، وضعیت شبکه شما به صورت اشتباه در وضعیت نادرستی قرار گرفته که ممکن است برای کاربران ایجاد مشکل کند. هنگامی که در گوشی شما نوع وضعیت شبکه نادرستی انتخاب شود، گوشی شما قادر نخواهد بود تا شبکه درستی را انتخاب کند و در نهایت ممکن است که با مشکل عدم شناسایی سیم کارت روبرو شوید. برای رفع این مشکل، مراحل زیر را طی کنید:
به منوی تنظیمات گوشی اندروید خود بروید.
در قسمت Connections به دنبال More Networks (شبکه‌های بیشتر) بگردید. روی آن بزنید
سپس روی Mobile Networks بزنید.
روی Network mode (وضعیت شبکه) بزنید.
با منویی کشویی روبرو می‌شوید که گزینه‌های مختلفی را به شما ارائه می‌کند. اطمینان حاصل کنید که گزینه اول یعنی LTE/WCDMA/GSM در حالت Auto Connect فعال باشد.
با انتخاب این گزینه مطمئن خواهید شد که گوشی شما به صورت خودکار به شبکه موجود متصل می‌شود. در صورتی که گزینه دیگری به اشتباه انتخاب شده باشد، ممکن است  در نهایت باعث مشکل عدم شناسایی سیم کارت گردد.
 
راهکار 6: اپراتور شبکه درستی را انتخاب کنید
 
در صورتی که اپراتور انتخابی در گوشی شما مشابه با اپراتور سرویس‌دهنده شما نباشد، ممکن است با مشکل عدم شناسایی سیم کارت روبرو گردید. برای رفع این مشکل، مراحل زیر را طی نمایید:
به منوی تنظیمات گوشی خود بروید.
روی گزینه More Networks زده و به قسمت Mobile Networks (شبکه‌های موبایل) بروید.
در اینجا، شما باید روی Network Operators (اپراتورهای شبکه) بزنید.
روی گزینه Search Networks بزنید.
 
بعد از طی این مراحل، گوشی شما به جستجوی شبکه‌های موجود می‌پردازد. هنگامی که جستجو به پایان رسید، فهرستی از شبکه‌ها را ملاحظه خواهید کرد. اطمینان حاصل کنید که اپراتوری را انتخاب کرده‌اید که به سیم‌کارت شما خدمات ارائه می‌دهد. بدین ترتیب، این اطمینان ایجاد می‌شود که به درستی به شبکه متصل شده‌اید و دیگر با مشکل عدم شناسایی سیم کارت روبرو نخواهید شد.
این راهکار در تمامی گوشی‌های اندروید شامل ال جی ، اچ تی سی ، سامسونگ و غیره قابل استفاده است.
 
راهکار 7: گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید
 
هنگامی که هیچ یک از راهکارهای قبلی کار نکرد، بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه می‌تواند بسیاری از  مشکلات گوشی‌ها را که به خاطر اشکالات نرم‌افزاری به وجود می‌آیند، رفع کند. در صورتی که گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید، تمامی اطلاعات خود را ازدست خواهید داد و اپلیکیشن‌های شرکت‌های شخص ثالث از گوشی شما پاک خواهند شد. به همین دلیل لازم است که همواره از اطلاعات گوشی خود پشتیبان تهیه کرده و بعد از منوی تنظیمات کارخانه استفاده کنید.
به منوی تنظیمات گوشی خود بروید.
به دنبال گزینه Backup and Restore بگردید.
اطمینان حاصل کنید که از تمامی اپلیکیشن‌های شما پشتیبان تهیه شده است. همچنین مطمئن شوید که گزینه Automatic restore فعال است تا هنگامی که گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بر می‌گردانید، به صورت خودکارتمامی تنظیمات شما بازگردانده شوند.
سپس گزینه Reset Phone را انتخاب کنید.
هنگامی که گزینه Reset را زدید، گوشی به صورت خودکار ریبوت می‌شود. بعد از اینکه روند ریبوت به پایان رسید، بررسی کنید که آیا این روش باعث حل مشکل No SIM در اندروید گوشی شما شده یا خیر.
 
در صورتی که گوشی‌ام خیس شد و بعد با این مشکل روبرو شد، چه کنم؟
 
اگر گوشی شما در آب افتاده و حالا با مشکل عدم شناسایی سیم کارت روبرو شده‌اید، این احتمال وجود دارد که یکی از مدارهای آن به دلیل نفوذ رطوبت خراب شده باشد. بهترین کار آن است که گوشی خود را پیش از استفاده مجدد به خوبی خشک کنید. در صورتی که کاور پشت آن قابل باز شدن است، آن را باز کنید، باتری و سیم‌کارت را خارج کرده و تمامی قسمت‌های مختلف در یک کیسه و یا یک کاسه برنج قرار دهید.
بگذارید که گوشی در آن کیسه برنج خوب خشک شود و بعد تمامی قسمت‌های گوشی را سر جای خود بگذارید و ببینید که آیا مشکل رفع شده یا خیر. در صورتی که مشکل عدم شناسایی سیم کارت همچنان باقی بود آن را به یک متخصص تعمیر گوشی نشان دهید تا به بررسی دقیق آن پرداخته و صدمات فیزیکی آن را چک کند.
 
در صورتی که بعد از آپدیت با این مشکل روبرو شدم، چه کنم؟
 
آپدیت‌های نرم‌افزاری همیشه قرار است که باعث عملکرد بهتر گوشی شما شوند و از بهترین فناوری‌های موجود برای سخت‌افزار استفاده می‌شود. به همین دلیل است که همیشه کارشناسان توصیه می‌کنند که گوشی خود را به‌روزرسانی کنید. اما در صورتی که بعد از به‌روزرسانی گوشی با مشکل عدم شناسایی سیم کارت روبرو شدید، این احتمال وجود دارد که برخی از داده‌های قدیمی باعث مشکل شده باشند.
در این صورت:
گوشی خود را خاموش و روشن کنید و بعد ببینید که آیا مشکل رفع شده یا خیر
سیم کارت خود را درآورده، جای آن را تمیز کرده و اطمینان حاصل کنید که هیچ آلودگی در آن وجود ندارد. همچنین مطمئن شوید که هنگام جا زدن، سیم‌کارت به درستی در جای خود قرار گرفته است.
بعد از اینکه از اطلاعات گوشی خود پشتیبان تهیه کردید، گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید و ببینید که آیا مشکل رفع شده یا خیر.
 
 

نظرتان را بنویسید


*
*
*