دسته بندی

دسته بندی

محصولات ویژه

شارژ سریع ۴۰ واتی چه بر سر باتری گوشی می‌آورد؟

یکی از مزایایی که خریداران را به سوی گوشی های «اوپو» می کشاند، پشتیبانی از شارژ سریع است. این شرکت به تازگی گوشی Ace2 را معرفی کرده که به لطف شارژ بسیار سریع ۶۵ واتی تنها در ۳۰ دقیقه به طول کامل شارژ می شود اما ظاهرا این قابلیت جنبه‌های منفی قابل توجهی نیز دارد.
تولیدکننده های موبایل و باتری از این مساله که شارژ سری باتری به ظرفیت آن آسیب می رساند اطلاع دارند و به همین خاطر هم گوشی ها پس از رسیدن سطح باتری به حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد روند شارژ را کند می کنند . با این حال اثرات استفاده از آداپتورهای با توان بسیار بالا برای پر کردن باتری گوشی تا حالا به روشنی مشخص نشده بود.
آنطور که سایت AnandTech گزارش داده در بازه زمانی مشخصی که شارژ ۱۵ واتی باتری را تا ۹۰ درصد تحلیل می برد، فناوری شارژ سریع ۴۰ واتی اوپو ظرفیت باتری را تا ۷۰ درصد کاهش می دهد. خود اوپو هم این مساله را در حالی تایید کرده که اغلب مدل های پرچمدار و میان رده آنها از شارژ با توان بین ۳۰ تا ۶۰ وات پشتیبانی می کنند.

استفاده اوپو از این روش در عین اطلاع آنها از تخریب باتری ناشی از رقابت فشرده میان شرکت ها است که باعث می شود برای دست پیدا کردن به سهمی بیشتر از بازار به هر روشی متوسل شوند. همین جنبه منفی تخریب باتری باعث شده برخی شرکت های دیگر از جمله اپل و سامسونگ به استفاده از شارژرهای پر توان روی نیاورند.
برای مثال آیفون حداکثر از شارژ ۸ واتی پشتیبانی می کند و باتری پرچمدارهای سری گلکسی هم با توان ۲۵ واتی پر می شود. هرچند برخی مدل ها با شارژ ۴۵ واتی هم سازگاری دارند اما این فناوری تنها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه اول و برای جلوگیری از خاموش شدن باتری فعال می شود.نظرتان را بنویسید


*
*
*